Mindenki szeretne saját otthont, lakást vagy házat. A saját ház megtervezésénél, egyre nagyobb hangsúlyt fektetünk, a közművektől való elszakadásra, önállósodásra, a gazdaságosságra és a környezetbarát megoldások kialakítására. Az autonóm ház pont ezeket a vágyakat valósítja meg. Ma az energia termelő, tisztító és körbe forgató technológiák (víz és levegő) egyre elérhetőbb árkategóriába kerülnek, a 30-40 millió forint nagy összeg, de 30 évre előre tervezve sok család életében reális opció, sőt okos döntés is lehet. Azonos források esetén is összecsapnak vélemények egy ilyen komoly projekt tervezgetésekor.
Egy teljesen önellátó épületet képzeljünk el, mely a hálózatoktól, mint a víz, gáz, áram és csatorna, teljesen függetlenül tud működni. Ráadásul ezt úgy képes megvalósítani, hogy a működéshez szükséges igényeit, a természet megújuló forrásaiból nyeri és közben nagyon takarékos. Egy passzívházról van szó, ami azt jelenti, hogy olyan erősen van hőszigetelve, hogy szinte nincs hővesztesége. Mindent önállóan old meg, az áramellátást, a fűtést, a szennyvízelvezetést. Az ivóvizet a földből nyeri, egy talajvízkútból, melyhez egy szivattyú tartozik. A ház és a háztartás egyéb vízszükségletét például esővízből nyeri.
Az autonóm ház a teljes függetlenséget kínálja a közművektől, az áramszünettől, miközben a föld gyógyításához is hozzájárul. Ez a törekvés elébe megy az Unió céljainak a passzívházak, majd az egyre öko-barátabb házak bevezetésére irányuló munkásságnak. Az autonóm házakról, a tulajdonságairól és a gyakorlati megvalósítások részleteiről bővebben olvashatunk az autonomhaz.eu/autonom-hazrol weboldalon.
Ertsey Attila és mások a tervezés és a kivitelezés mezején.
Árak, költségek és felhasznált technológiák.
Angol forrás, Wiki: en.wikipedia.org/wiki/Autonomous_building.
Napelemek, egy másik házépítési cikk ITT. A napsütéses órák száma és a környező terep rengeteget számít.